Instock
| Weight | 0.334 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 10 × 4 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Function | ION-, Automatic Power off, International Voltage, Anti Scalding |
| Material | ceramics |
| Model Number | Hair Straightener |
| Power Cord Tail Assembly Mode | 360° Rotatable |
| Optimal styling time | 3-5 min. |
| Material of thermal plate/bar | Tourmaline ceramic |
| Voltage | 100-240v (Dual voltage) |
| Dimensions Of Heating Plate | Others |
| Thermostat Adjustment Segments | others |
| Diameter of thermal conductor | 21-30 mm |
| Certification | ROHS, UL, RoHS, CE |
| Power Source | Electric |
| Service life of thermal plate/bar | More than 50, 000 times |
| Commodity Quality Certification | ce |
| Max. temperature | 220 °C |
| Temperature Controller | Digital |
| Power | 25W-39W |
| Applicable hair | Dry & wet |
| Min. temperature | 160 °C |
| Origin | Mainland China |
| Item Type | Iron |
| Number of Pieces | One Unit |
| Feature 1 | On/off Switch |
| Feature 2 | 10s Fast Heating |
| Feature 3 | 4 Gears Temperature |
| Feature 4 | Safe 30 min Auto OFF |
| 2 in 1 with 10s Fast Heating | Flat Iron Hair Straightener and Curler |
| Automatic Shut Off | Ceramic Digital Hair Flat Iron |
| Long-Lasting Shine and Less Frizz | Ceramic Floating Plates |
| Quick Heat Up | Analog On/Off Switch |
Instock
There are no reviews yet.