Instock
| Weight | 0.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 14 × 6 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Motor type | ROTARY |
| Battery Charging Time | up to 2 hours |
| Blade Material | STAINLESS STEEL |
| Battery Life | 51 – 90 minutes, 80 min |
| Power type | Battery operation |
| Function | wet haircut, dry haircut, Charging indication |
| Maximum cutting length | 5 – 10 mm |
| Minimum cutting length | less than 0.5mm |
| Length adjustment method | Knob turn |
| Number of nozzles | 1 – 2 pcs |
| Purpose | For the bikini area, For beard and mustache, For body |
| Size | 155X32X36mm |
| Material | ABS |
| Commodity Quality Certification | ce |
| Brand Name | kensen |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE |
| Item Type | hair trimmer |
| Name | Kensen Body Hair Tirmmer |
| Model | RFCD-9085 |
| Waterproof | IPX6 |
| Charging Time | 90 min |
| Voltage | 5v/1A |
| Battery Capacity | 800mAh |
| Charging Cable | Type-C |
| Feature 01 | hair cutting machine for men |
| Feature 02 | hair clippers rechargeable |
| Feature 03 | body hair trimmer for men |
| Feature 04 | hair trimmer machine |
| Feature 05 | Hair removal device/electric shaver |
| Feature 06 | shavers for men/hair remover machine |
Instock
There are no reviews yet.