Instock
| Weight | 0.289 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 5 × 5 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Motor type | vibratory |
| Battery Charging Time | up to 2 hours |
| Blade Material | STAINLESS STEEL |
| Battery Life | over 90 minutes |
| Power type | Battery operation |
| Function | Electric length adjustment, wet haircut, dry haircut, Automatic power selection based on bristle density, Washing knives under water, fast charging, Charging indication |
| Maximum cutting length | over 20 mm |
| Minimum cutting length | less than 0.5mm |
| Length adjustment method | Telescopic nozzle |
| Number of nozzles | 1 – 2 pcs |
| Purpose | For nose and ears, For the bikini area, For beard and mustache, For body, For eyebrows, For the head |
| Material | ABS/PC |
| Commodity Quality Certification | ce |
| Brand Name | kensen |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE, CCC |
| Item Type | hair trimmer |
| Name | kensen Body Trimmer For Man |
| Color | Grey/Green |
| Size | 173*86*52mm |
| Weight | 115g |
| Model | RFCD-9088 |
| Method | USB Type-C Rechargeable |
| Rated power | 5W |
| Voltage | 3.7V |
| Battery capacity | 600mAh |
| Charging time | 100 minutes |
| Waterproof | IPX7 |
| RPM | 6400 |
| Feature 01 | hair trimmer for men |
| Feature 02 | body hair shaver for women leg |
| Feature 03 | body groomer men chest hair |
| Feature 04 | hair cutting machine for men |
| Feature 05 | hair clipper men professional |
| Feature 06 | hair grooming trimmer |
| Feature 07 | body hair trimmer shaver for men ball |
| Feature 08 | ceramic body groomer for men |
| Feature 09 | body groomer for men sensitive area |
| Feature 10 | body hair removal for men sensitive area |
Instock
There are no reviews yet.