Instock
| Weight | 0.289 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 5 × 5 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Motor type | vibratory |
| Battery Charging Time | up to 2 hours |
| Blade Material | other, Ceramics Blade |
| Battery Life | over 90 minutes |
| Power type | Battery operation |
| Function | wet haircut, dry haircut, Washing knives under water, Charging indication |
| Maximum cutting length | 5 – 10 mm |
| Minimum cutting length | less than 0.5mm |
| Length adjustment method | Change of nozzles |
| Number of nozzles | 1 – 2 pcs |
| Purpose | For the bikini area, For beard and mustache, For body, For the head |
| Material | ABS/PC, ABS/PC |
| Commodity Quality Certification | ce |
| Brand Name | kensen |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE |
| Item Type | hair trimmer |
| Name | Kensen Body Hair Trimmer |
| Model | RFCD-9088 |
| Waterproof | IPX7 |
| Battery | 14500 600mAh |
| Net Weight | 115g |
| Weight | 253g |
| Power | 5W |
| Charging port | USB Type-c |
| Voltage | 3.7V |
| Feature 01 | body hair trimmer for men |
| Feature 02 | hair cutting machine professional |
| Feature 03 | professional waterproof hair clipper for men |
| Feature 04 | body hair removal for men sensitive area |
| Feature 05 | men's shaving machine/men's electric shaver |
| Feature 06 | body hair removal for men |
| Feature 07 | body hair removal trimmer |
| Feature 08 | professional hair cutting machines for barber |
Instock
There are no reviews yet.