Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 2.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 23 × 15 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Nozzle coating | other |
| Number of nozzles | Over 5 |
| Number of heating modes | Over 3 |
| Use | Household |
| Material | PC |
| Model Number | 2255 |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 100-240v (Dual voltage) |
| Heating element | Infrared |
| Type of motor | DC |
| Nozzle type | Air collecting&scattering |
| Number of gears | 3 |
| Max. power | 1600-1999W |
| Plug standard | EU |
| Function | Anion, Thermostatic, Hot/cold air, Temperature control, diffuser |
| Portability | No handle |
| Brand Name | Yoo Dragons |
| Origin | Mainland China |
| Item Type | hair dryer |
| Noise | 70db |
| Power cord length | 2m |
| Plug | EU/US/UK |
| Heating wire type | Corrugated silk |
| Shell technology | Spray coating (UV paint, rubber paint, metallic paint, piano paint, pearlescent powder) |
Instock
There are no reviews yet.