Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 5.18 kg |
|---|---|
| Dimensions | 120 × 35 × 26 cm |
| Is Electric | No battery |
| Anti-wind Ability | 3-4 class |
| Drone Weight | 1500g |
| Takeoff Weight | 1500g |
| Transit Time (Days) | not include radio |
| Video Capture Resolution | other |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate |
| Indoor/Outdoor Use | outdoor |
| Camera Mount Type | other |
| Model Number | Phoenix 2400 |
| State of Assembly | Almost Ready |
| Controller Mode | MODE1, MODE2 |
| Flight Time | 20~30 |
| Control Channels | 6 channels |
| Controller Battery | AA |
| Plugs Type | XT60 |
| Warning | NO TOYS |
| Remote Distance | not include the remote |
| Warranty | NO |
| Dimensions | ≥2m |
| Charging Time | 2H |
| Charging Voltage | 110-220V |
| Power Source | Electric |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box, Operating Instructions |
| Material | Foam, Plastic |
| Brand Name | along-rc hobby |
| Features | other |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Aerial Photography | No |
| Type | Airplane |
Instock
There are no reviews yet.