Instock
| Weight | 3.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 24 × 32 cm |
| Functions | Steam boost, Automatic shutdown, Self-cleaning from scale, Anti-calc system, Built-in steam generator, Nozzle for delicate fabrics, Vertical steam |
| Water tank | 1 to 2L |
| Steam power | 180 g/min or more |
| Weight | Heavy (more than 1.5 kg) |
| Ironing Time (min) | 30 |
| Mini Type | No |
| Water Tank Capacity (ml) | 1200 |
| Heat Up Time (min) | 1 |
| Cord Length (m) | 1.5-1.9 m |
| Continuous Steam (g / min) | 50 |
| Function | Anti-Calc, Auto Off, Burst of Steam, Coated Non-Stick Soleplate, Continuous Steam Output, Selfcleaning, Variable Steam Settings, Vertical steam, Continuous and vertical steam, Anti-drip, Anti Calc function, Smart |
| Soleplates Material | Ceramic |
| Model Number | SF9053 |
| Controlling Mode | Digital Timer Control |
| Material | Teflon Non-stick Baseplate |
| Style | Wire Iron |
| Gear Selection | >Three Gears |
| Certification | CE, EMC |
| Type | Steam Iron |
| Voltage (V) | 220V |
| Power (W) | 2400 |
| Brand Name | SONIFER |
| Origin | Mainland China |
| Control | Variable temperature control |
| Water Tanks | 1.2L removable water tanks |
| Storage | Cord storage |
| sole-plate | Ceramic sole-plate |
| Features | Make Kids Food, Snack, Breakfast |
Instock
There are no reviews yet.