Instock
| Weight | 1.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 68 × 45 × 30 cm |
| Anti-wind Ability | 1 |
| Drone Weight | 1 |
| Takeoff Weight | 1 |
| Transit Time (Days) | 1 |
| Video Capture Resolution | other |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate, expert |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor |
| Camera Mount Type | other |
| Barcode | Yes |
| Certification | CE |
| State of Assembly | Almost Ready |
| Controller Mode | MODE1 |
| Flight Time | 5~10 |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Battery | AA batteries * 6 |
| Plugs Type | USB |
| Warning | KEEP AWAY FROM FIRE |
| Remote Distance | 200M |
| Charging Time | 1.5H |
| Charging Voltage | 11.1V 950MAH |
| Power Source | Electric |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, charger, Remote Controller, USB CABLE |
| Material | Foam |
| Features | other, Obstacle Avoidance |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Aerial Photography | No |
| type | aircraft |
| packing | Color box |
| passageway | 4 channels |
| Toy material | plastic |
| Ability development | Intellectual development |
| Article number | SJY-A170 |
| 3C configuration category | Toys over 14 years old |
| colour | Blue and white in one color |
| Takeoff Total Weight | 0-250g (excluding) |
| Maximum flight altitude | 0-120 meters (including) |
| Empty weight | 0-1.5kg (included) |
| Applicable age | Youth (7-14 years old) |
Instock
There are no reviews yet.