Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.332 kg |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 27 × 8 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| Anti-wind Ability | 1 |
| Drone Weight | 350g |
| Takeoff Weight | 350g |
| Transit Time (Days) | 120 meters |
| Video Capture Resolution | other |
| Operator Skill Level | Intermediate, expert |
| CE | Certificate |
| Indoor/Outdoor Use | outdoor |
| Camera Mount Type | other |
| Barcode | Yes |
| Certification | CE |
| Model Number | FX-620 |
| State of Assembly | Almost Ready |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | 5~10 |
| Control Channels | 2 CHANNELS |
| Controller Battery | 2 AA Batteries (Not Included) |
| Plugs Type | USB |
| Remote Distance | 200 Meters (No Interference, No Occlusion) |
| Charging Time | about 30-40min |
| Charging Voltage | 7.4V |
| Power Source | Electric |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB CABLE |
| Material | Foam |
| Brand Name | CONUSEA |
| Features | other |
| Recommend Age | 14+y, 6-12y |
| Origin | Mainland China |
| Aerial Photography | No |
| Type | Airplane |
| Toys For Boys And Girls | Children gift/Christmas gifts |
| For Children New Year Gift | Best Toy for Kids |
Instock
There are no reviews yet.