Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 2.6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 30 × 20 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| Anti-wind Ability | Level 3 |
| Drone Weight | 300g |
| Takeoff Weight | 300g |
| Transit Time (Days) | 20 |
| Video Capture Resolution | other |
| Operator Skill Level | Intermediate, expert |
| Indoor/Outdoor Use | outdoor |
| Camera Mount Type | other |
| State of Assembly | Unassembled Kit |
| Controller Mode | MODE1, MODE2 |
| Flight Time | 10~20 |
| Control Channels | 6 channels |
| Controller Battery | lithium battery |
| Remote Distance | 500m |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Batteries, charger, Remote Controller |
| Material | Foam |
| Brand Name | DUTRIEUX |
| Features | other |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China, China |
| Aerial Photography | No |
| size | Above 50cm |
| type | aircraft |
| passageway | 6 channels |
| Toy material | EVA/foam |
| colour | North Star X8 aircraft |
Instock
There are no reviews yet.