Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 3.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 37 × 22 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | No battery |
| Anti-wind Ability | / |
| Drone Weight | 1200g |
| Takeoff Weight | / |
| Transit Time (Days) | / |
| Video Capture Resolution | other |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate, expert |
| Indoor/Outdoor Use | outdoor |
| Camera Mount Type | other |
| Barcode | Yes |
| Certification | CE |
| Model Number | FMS 1220mm guardian |
| State of Assembly | Almost Ready |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | 5~10 |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Battery | / |
| Plugs Type | XT60 |
| Remote Distance | Greater than 200 meters |
| Dimensions | 100cm-150cm |
| Power Source | Electric |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box, Operating Instructions |
| Material | Foam |
| Brand Name | FMS |
| Features | other |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Airplane |
| FMS 1220 Guardian | RC Plane |
| aircraft | model airplane |
| Upper single wing | Training machine |
| XT60 | with gyroscope |
Instock
There are no reviews yet.