Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 33 × 10 cm |
| Is Electric | lithium battery |
| Anti-wind Ability | G |
| Drone Weight | 150 |
| Takeoff Weight | 100g |
| Transit Time (Days) | 100M |
| Certificate Number | AGC10642211001 |
| Video Capture Resolution | other |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate, expert |
| CE | Certificate |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | other |
| Certification | CE |
| Model Number | RC drone |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Controller Mode | MODE1, MODE2 |
| Flight Time | 10~20 |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Battery | 2*AA Battery(not included) |
| Remote Distance | 300M |
| Warranty | 1 year |
| Charging Voltage | 3.7V |
| Power Source | Electric |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box |
| Material | Plastic |
| Brand Name | JIMITU |
| Features | other |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Aerial Photography | No |
| Type | Airplane |
Instock
There are no reviews yet.