Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.45 kg |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 34 × 13 cm |
| Is Electric | lithium battery |
| Anti-wind Ability | Yes |
| Drone Weight | 40g |
| Takeoff Weight | 40g |
| Transit Time (Days) | 100M |
| Video Capture Resolution | other |
| Operator Skill Level | Beginner |
| Indoor/Outdoor Use | outdoor |
| Camera Mount Type | other |
| Model Number | FX802 RC Plane |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | 10~20 |
| Control Channels | 2 CHANNELS |
| Controller Battery | 2*AA Battery |
| Remote Distance | 120M |
| Dimensions | 31cm-50cm |
| Charging Time | 40MINS |
| Power Source | Electric |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box, Operating Instructions, Remote Controller, USB CABLE |
| Material | Foam |
| Brand Name | Fremego |
| Features | other |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Aerial Photography | No |
| Type | Airplane |
| Feature 1 | FX802 RC Aircraft |
| Feature 2 | Plane Toys |
| Feature 3 | Toys Gifts |
Instock
There are no reviews yet.