Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 40 kg |
|---|---|
| Dimensions | 140 × 50 × 50 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Use | Commercial |
| Housing Material | STAINLESS STEEL |
| Power (W) | 1000-1300W |
| Brand Name | VEVOR |
| Origin | Mainland China |
| Material | Stainless Steel + Aluminum Body |
| Speed | 190/ r/min, 193 r/min |
| Productivity | 122 kg/270 lbs, 250 kg/550 lbs per hour |
| Motor Power | 850W/1100 W |
| Gross Weight | 20 kg/44 lbs, 24 kg/52.9 lbs |
| Power Source | Electric |
| Warranty | 1 Year |
| Cutting Plate Diameter(850W) | 2.75'' |
| Frequency | 50~60Hz |
| Voltage | 110V(US)/220V(EU/AU) |
| Energy Star | A+++ |
| cutting speed(1100W) | 225RPM |
| feeder tube Dia(1100W) | 54 mm/2.1inch |
| 2 grinding plates | 6 mm, 8 mm |
Instock
There are no reviews yet.