Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 34 × 8 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | AAA Battery |
| Anti-wind Ability | Yes |
| Drone Weight | / |
| Takeoff Weight | / |
| Transit Time (Days) | / |
| Video Capture Resolution | other |
| Operator Skill Level | Beginner |
| Indoor/Outdoor Use | outdoor |
| Camera Mount Type | other |
| Barcode | No |
| Certification | CE |
| Model Number | Z59 |
| Controller Mode | MODE1 |
| Flight Time | 10~20 |
| Control Channels | 2 CHANNELS |
| Controller Battery | 3*AAA |
| Remote Distance | 150m |
| Charging Time | 40min |
| Charging Voltage | 5V |
| Power Source | Electric |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Remote Controller |
| Material | Plastic, EPP |
| Features | other |
| Recommend Age | 6-12y |
| Origin | Mainland China |
| Aerial Photography | No |
| Type | Airplane, RC Airplane |
| Brand | VEVOR |
| Propeller Material | ABS |
| Body Material | EPP |
| Single Battery Capacity | 220mAh |
| Single Full Battery Endurance Time | About 15 min |
| Full Charge Time | About 40 min |
| Replica of | Biomimetic Eagle |
| Gyroscope Stabilizer | 6-Axis |
Instock
There are no reviews yet.