Instock
| Weight | 0.45 kg |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12 × 12 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| Anti-wind Ability | YES |
| Drone Weight | 50g |
| Takeoff Weight | 50g |
| Transit Time (Days) | 100M |
| Video Capture Resolution | other |
| Operator Skill Level | Beginner |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | other |
| Model Number | L0712 RC Plane |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | 5~10 |
| Control Channels | 2 CHANNELS |
| Controller Battery | 3*AA Battery |
| Remote Distance | 50M |
| Dimensions | 11cm-30cm |
| Charging Time | 60MINS |
| Power Source | Electric |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box, Operating Instructions, Remote Controller, USB CABLE |
| Material | Foam |
| Brand Name | Fremego |
| Features | other |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Aerial Photography | No |
| Type | Airplane |
| Feature 1 | L0712 RC Plane |
| Feature 2 | Interactive Toys, Parent-child Communication |
| Feature 3 | Emotion, Vision, Intellectual Development |
| Feature 4 | Crawling, Using Hands And Brains, Grasping, Hand-eye Coordination |
| Feature 5 | Toys For Boy Girl Kids Children |
| Feature 6 | New Year Gifts, Christmas Gifts, Children gifts, Birthday Gifts |
Instock
There are no reviews yet.