Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 4 × 4 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| Quantity | 2 |
| Size | 139*48*48mm |
| For Vehicle Type | TANK |
| RC Parts & Accs | Batteries – LiPo |
| Material | Composite Material |
| Brand Name | Sunpadow |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y, 6-12y |
| Use | Vehicles & Remote Control Toys |
| Certification | CE |
| Nominal Voltage | 7.4V / 11.1V/ 14.8V |
| Cell Configuration | 2S / 3S / 4S |
| Connector type | Deans T / EC5 |
| Silicone Wire | 12Awg |
| The discharge rate | 100C |
| The charging ratio | 1C~3C |
| Cycle life | 500+ Cycles |
Instock
There are no reviews yet.