Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 59 × 50 × 30 cm |
| Type Number | 2CG |
| CE | Type |
| Barcode | No |
| Certification | CE |
| Warning | Don't use high alkaline battery for controller |
| Power Source | Electric |
| Model Number | 2CG |
| Design | RC boat |
| Controller Mode | MODE2 |
| Control Channels | 4 channels |
| Flight Time | 10A battery:2-3H;20A battery:5-6H |
| Remote Distance | >300m |
| Warranty | 1 month |
| Dimensions | About 60×21.5x13CM |
| Max Speed | 60-70m/mins |
| Charging Time | 10A battery:16 hours;20A battery:36 hours |
| Frequency | 2.4g |
| Charging Voltage | 110-240V |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, RUBBER, Plastic |
| Brand Name | Tccicadas |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Boat & Ship |
| Features | REMOTE CONTROL |
Instock
There are no reviews yet.