Instock
| Weight | 2.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 26 × 18 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| Certification | CE |
| Power Source | Electric |
| Model Number | S011 |
| Design | Speedboat |
| Control Channels | 3 channels |
| Flight Time | 4-6 mins |
| Remote Distance | 100-150m |
| Warranty | no |
| Dimensions | 27.6*7.5*5.3 inch |
| Max Speed | 55-65km/h / 34-40mph |
| Charging Time | 3-6h |
| Frequency | 2.4G |
| Charging Voltage | 110V-240V |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Remote Control | Yes |
| Material | Plastic |
| Brand Name | SOWOFA |
| Recommend Age | 14+y, 6-12y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Boat & Ship |
| Features | REMOTE CONTROL |
| rc fast boat | rc fast boat |
| fast rc boat | fast rc boat |
| remote control boat | remote control boat |
| radio controlled boat | radio controlled boat |
| rc watercraft | rc watercraft |
| brushless rc boat | brushless rc boat |
| rc brushless boat | rc brushless boat |
| rc boat big | rc boat big |
| large rc boat | large rc boat |
| 2.4G rc boat | 2.4G rc boat |
| boat under motor | boat under motor |
| PVC boat under motor | PVC boat under motor |
| boat for boys | boat for boys |
| boat model | boat model |
| rc speed boat | rc speed boat |
| rc sailing boat | rc sailing boat |
| rc ship | rc ship |
| remote control sailing boat | remote control sailing boat |
| HJ806 boat | HJ806 boat |
| h101 boat | h101 boat |
| blue boat | blue boat |
| fast boat | fast boat |
| 25km 30km 40km 50km boat | 25km 30km 40km 50km boat |
| Volantex | Volantex |
| V792-4 | V792-4 |
| 70cm 80cm 90cm 85cm | 70cm |
| RC Boat | RC Boat |
Instock
There are no reviews yet.