Instock
| Weight | 20 kg |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 40 × 50 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Brand Name | BMAD, Linsure |
| Origin | Mainland China |
| After-sales Service Provided | Free spare parts, Onsite Installation, Return and Replacement |
| Warranty | 3 years |
| Energy Efficiency Rating | Class A |
| Operating Language | English, German, French, Dutch, Spanish |
| Application | Hotel, Commercial, Household |
| Power Source | Battery, Electric, Manual |
| App-Controlled | NO |
| Private Mold | Yes |
| logo/pattern | Silk screen printing, Laser Printing, Inkjet Printing |
| Feed Type | Continuous |
| Type of Motor | Commutator Motor |
| Grinding Chamber Material | stainless steel |
| Frequency (Hz) | 50 |
| Rating (Rpm) | 2800 |
| Power of Motor (Hp) | 0.75 |
| Voltage (V) | 220 |
| Width (Inch) | 15.4 |
| Height (Inch) | 15 |
| Length (Inch) | 11.4 |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
| Model Number | LX-B07 |
| Type | Household Food Waste Disposer |
| Function | Silencer Technology |
| Material | stainless steel |
| Food Waste Disposer Grind Level | Stage 5 |
| Food Waste Disposer Color | Champaign Gold/Metalic Silver/White/Red/Navy Blue |
| Food Waste Disposer Chamber Cavity | 1500 ML |
| Food Waste Disposer Grinding Cavity | 4.2 kg/m |
| Food Waste Disposer Grinding Ability | Less 1.5mm |
| Food Waste Disposer Grinding Chamber | Stainless Steel 304 |
| Food Waste Disposer Grinding Cutters | Stainless Steel 304 |
| Food Waste Disposer Chamber /Blades | Stainless steel 304 |
| Food Waste Disposer Housing Material | PA6 |
| Food Waste Disposer Motor Type | Brushless AC motor |
Instock
There are no reviews yet.