Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1.523 kg |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 33 × 14 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| CE | Type |
| Is Electric | lithium battery |
| Barcode | Yes |
| Certification | CE |
| Throttle servo | N/A |
| Steering servo | N/A |
| Power | 2.9 km/h |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | 30 minute |
| Tire Track | N/A |
| Wheelbase | N/A |
| Warning | 6+ |
| Remote Distance | About 25 meters |
| Warranty | N/A |
| Scale | 1:18 |
| Dimensions | 345mmx 95mmx 125mm |
| Torque | N/A |
| Model Number | E640 |
| Design | Cars |
| Package Includes | Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB CABLE |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Mode | MODE2 |
| Charging Voltage | 5V |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, Plastic |
| Brand Name | CONUSEA |
| Recommend Age | 14+y, 6-12y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
Instock
There are no reviews yet.