Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.917 kg |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 19 × 16 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | about 40 minutes |
| Remote Distance | about 100 meters |
| Model Number | C8813 |
| Package Includes | Original Box, Operating Instructions, charger, Remote Controller, USB CABLE |
| Charging Voltage | 2S (7.4V) 500mAh |
| Remote Control | Yes |
| Material | Plastic |
| Brand Name | JIKEFUN |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
| Frequency | 2.4G |
| Charging time | 2 hours |
| Charging parameters | USB 1000MA charging cable |
| Motor | external carbon brush 370 |
| Remote control battery | 4 1.5VAA dry batteries (not included) |
| Differential structure | direct differential |
| Inner padding method | blister |
Instock
There are no reviews yet.