Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 2.366 kg |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 23 × 19 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Certificate Number | NO |
| CE | Certificate |
| Is Electric | lithium battery |
| Barcode | No |
| Certification | CE |
| Throttle servo | as description |
| Steering servo | as description |
| Power | Brushless motor |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | about 8mins |
| Wheelbase | as description |
| Warning | Please read manual before used |
| Remote Distance | About 100m |
| Warranty | 30 days |
| Scale | 1:12 |
| Dimensions | About 45.6*22.7*14.1 cm |
| Torque | as description |
| Model Number | Wltoys 124016 124017 124016 124017 1/12 RC Car Brushless |
| Design | Dirt Bike |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB CABLE |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Mode | MODE1, MODE2 |
| Charging Voltage | 7.4v |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, Plastic |
| Brand Name | skymaker |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
Instock
There are no reviews yet.