Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1.874 kg |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 25 × 20 cm |
| Barcode | No |
| Certification | CE |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | 8 minutes, 8 minutes |
| Remote Distance | 100m, 100m |
| Warranty | 30DAY, A month |
| Dimensions | 35.6*20.8*11CM |
| Model Number | WLtoys 124017, WLtoys 124016 |
| Design | Cars |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, charger, Remote Controller, USB CABLE |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Mode | MODE2 |
| Charging Voltage | 7.4V, 7.4V 2200mAh |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, Plastic |
| Brand Name | WLtoys |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
| Warning | Away fire |
| Steering servo | Brushless Motor |
| Certificate Number | SZEM190101007303 |
| Power | 550 |
| Charge Time | 3 hours |
| WLtoys 124017 | Brushless motor 75KM/H |
| WLtoys 124016 | Brushless motor 75KM/H |
| WLtoys 124019 | 550 Brush Carbon strong motor 55KM/H |
| WLtoys 124018 | 550 Brush Carbon strong motor 55KM/H |
Instock
There are no reviews yet.