Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 20 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Type Number | S638 |
| CE | Type |
| Is Electric | lithium battery |
| Barcode | No |
| Certification | CE |
| Throttle servo | Not measured |
| Steering servo | Not measured |
| Power | Electric |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | About 13min |
| Tire Track | Not measured |
| Wheelbase | Not measured |
| Warning | Not suitable for children under 6 |
| Remote Distance | About 30M |
| Warranty | 1 month |
| Scale | 1:32 |
| Dimensions | About 11*8.6*5.9CM |
| Torque | Not measured |
| Model Number | S638 |
| Design | Cars |
| Package Includes | Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB CABLE |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Mode | MODE2 |
| Charging Voltage | 110-240V |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, Plastic |
| Brand Name | Tccicadas |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
Instock
There are no reviews yet.