Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 20 × 40 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| Barcode | No |
| Certification | CE |
| Power | 3km/h |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | 50mins |
| Wheelbase | 168mm |
| Remote Distance | 100m |
| Scale | 1:18 |
| Dimensions | 292*115*158mm |
| Torque | – |
| Model Number | MN-111 |
| Design | Dirt Bike |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, charger, Remote Controller, USB CABLE |
| Control Channels | 6 channels |
| Controller Mode | MODE2 |
| Charging Voltage | 7.4V 500mah |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, Plastic |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
| KIT configuration product battery | 7.4V 500mah (to be purchased separately) |
| RTR configuration product battery | 7.4V 500mah |
Instock
There are no reviews yet.