Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1.445 kg |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 24 × 20 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| Certification | 3C |
| Throttle servo | as description |
| Steering servo | as description |
| Power | Built-in rechargeable battery |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | 30-40 mins |
| Tire Track | Front track: 128mm Rear track: 125mm |
| Wheelbase | 215mm |
| Warning | Other |
| Remote Distance | Abouut 100meters |
| Warranty | 30 days |
| Scale | 1:12 |
| Dimensions | About 36*15*17.5CM |
| Torque | as description |
| Model Number | MN168 |
| Design | Dirt Bike |
| Package Includes | Batteries, Operating Instructions, charger, Remote Controller |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Mode | MODE1 |
| Charging Voltage | 7.4V (not including) |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, Plastic |
| Brand Name | XKS |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
Instock
There are no reviews yet.