Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1.22 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 25 × 18 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| 3C | Certificate |
| Is Electric | lithium battery |
| Barcode | No |
| Certification | 3C |
| Throttle servo | Cars |
| Steering servo | Cars |
| Power | 380 strong magnetic brush motor |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | 20Mins |
| Tire Track | 121mm |
| Wheelbase | 168mm |
| Warning | none |
| Remote Distance | 80m |
| Warranty | 7DAYS |
| Scale | 1:14 |
| Dimensions | 30*14.5*10cm |
| Torque | Cars |
| Model Number | SG 1603 1604 1601 RC CAR |
| Design | Dirt Bike |
| Package Includes | Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB CABLE |
| Control Channels | 6 channels |
| Controller Mode | MODE1, MODE2 |
| Charging Voltage | 7.4V |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, RUBBER, ABS |
| Brand Name | LKCOMO |
| Recommend Age | 14+y, 6-12y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
| feature 1 | 4X Spare Drift Tires |
| feature 2 | 2.4Ghz Remote Control |
| feature 3 | 30Km/h |
| feature 4 | High Speed Drift Car |
| feature 5 | 1:16 Proportional Control |
Instock
There are no reviews yet.