Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 10 cm |
| Usage | WORK |
| Origin | US(Origin) |
| Base Spread (in.) | 20 in |
| Industry Standard Ladder Height (ft.) | 2 |
| Reach Height (ft.) | 96 |
| Rung/Step Depth (in.) | 9 in |
| Step Rise (in.) | 9 |
| Storage Depth (in.) | 5.708 |
| Storage Height (ft.) | 2.3 |
| Features | Casters, Wheels |
| Ladder Rating | Type 1A – 300 lbs. |
| Ladder Type | Step Stool |
| Load Capacity (lb.) | 300 lb. |
| Material | Steel |
| Number of Steps | 2 |
| Product Weight (lb.) | 17.9 lb |
| Storage Width (in.) | 19.685 |
Instock
There are no reviews yet.