Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 120 kg |
|---|---|
| Dimensions | 63 × 63 × 67 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Brand Name | DUTRIEUX, MK |
| Origin | Mainland China |
| Warranty | 1 years |
| Classification | Laboratory Heating Equipments |
| Customized support | OEM |
| Model Number | MK-JKC01 |
| Place of Origin | Jiangxi, China |
| Voltage | 220V |
| Power | 2.3KW |
| Heating element | HRE Resistance Wire |
| Material | Mullite |
| Total weight | About 75kgs |
| Max temperature | 1300.C, working temperature 1240.C |
| Temperature control | PID automatic control, 32 programmable segments |
| Keywords | ceramic kiln |
Instock
There are no reviews yet.