Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 45 kg |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 35 × 25 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Origin | Mainland China |
| Brand Name | XMSJ, FUNISI |
| Material / Metal Processed | 6/5000 Aluminum welder |
| Rated Input Voltage | 220 V |
| Wire Melting Type | Water Cooling, natural cooling |
| Max. Load Power Capacity | 7.7KVA |
| Rated Output Current (MIG) | 35A |
| Rated Output Voltage (MIG) | 19 V |
| Welding Current/Voltage Range | 220 |
| Rated Duty Cycle @40°C (MIG) | 60% |
| Wire Feeding Speed | 12 m/min |
| Condition | New |
| Place of Origin | Shandong, China |
| Dimensions | 450x350x250 |
| Use | Welded aluminum |
| Weight (KG) | 35 KG |
| Year | 2021 |
| Warranty | 1 Year |
| Key Selling Points | Digital controlled welding |
| Applicable Industries | Car Body, Aluminum metal |
| Machinery Test Report | Not Available |
| Video outgoing-inspection | Not Available |
| Feature | PORTABLE |
| Model | mig-250 |
| Input Frequency(Hz) | 50-60 |
| Non-load Voltage(V) | 60V |
| Output current range(A) | 20-200 |
| Class of Insulation | F |
| Efficiency(%) | 85% |
| Rated Duty Cycle(%) | 60%–200A |
| Function | MIG MAG MMA ARC Welding |
| Product name | MIG-250 |
| Type | MIG Torch |
Instock
There are no reviews yet.