Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 15.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 49 × 25 × 35 cm |
| Origin | Mainland China |
| Brand Name | XMSJ, FengBao |
| Material / Metal Processed | Carbon steel, Stainless steel, Aluminium alloy |
| Rated Input Voltage | 220 V |
| Max. Load Power Capacity | 50/60HZ |
| Output Polarity | DC TIG |
| Rated Duty Cycle @40°C (TIG) | 80% |
| Rated Output Current (TIG) | 200 A |
| Rated Output Voltage (TIG) | 36 V |
| Welding Current/Voltage Range | 20-200A |
| Condition | New |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
| Pulse Frequency | 50/60HZ |
| Motor Type | DC MOTOR |
| Dimensions | 49*25-35 |
| Usage | welding |
| Warranty | 1 Year |
| Key Selling Points | Multifunctional |
| Weight (KG) | 10.5 KG |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Farms, Home Use |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| No Load Voltage | 60V |
| ARC START | HF&LIFT STRIKE |
| 2T/4T TIG WELDING | Available |
| Max. Load Power C | 7.1kw |
| Main Product | ARC WELDING MACHNE |
| Function | Hot Start |
| Quality | High Qality |
| PACKAGE | Carton Package |
| Price | Economical |
| Application | Aluminum Welder Machine |
| After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts |
| After Warranty Service | Online support, Spare parts |
| Local Service Location | None |
| Showroom Location | None |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Arc Current | 23A |
| Pilot Arc Current | 23A |
| Rated Duty Cycle | 60% |
| Voltage | 220V |
| Certification | ce |
Instock
There are no reviews yet.