Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 30 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 30 cm |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE, CE CCC |
| Material / Metal Processed | Carbon Steel, Stainless Steel, Aluminium Alloy |
| Max. Load Power Capacity | 18.9/15KVA(TIG/MMA) |
| Output Polarity | AC/DC TIG |
| Condition | New |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Rilon |
| Arc Current | 20-400 |
| Pulse Frequency | – |
| Pilot Arc Current | – |
| Rated Duty Cycle | 60 |
| Dimensions | 709*440*750mm |
| Usage | Aluminum tig welder |
| Warranty | 1 year |
| Power | 14000 |
| Producte name | Precise Aluminum Welder 400A AC DC Pulse Tig Welding Machine for sale |
| Type | ac dc tig welding machine |
| Application | aluminum tig welding |
| Motor type | AC/DC motor |
| Feature | Precise Aluminum Welder |
| Operation type | TIG/MMA welding |
| Current Range | 20-400A |
| Welding thickness | 0.5~10mm |
| Packing methoud | Carton with foam |
| Key words | ac dc pulse tig welding machine |
Instock
There are no reviews yet.