Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 20 cm |
| Is Smart Device | no |
| Usage | Battery spot welder |
| Weight | 5.5kg |
| Model Number | SUNKKO 737G |
| Dimensions | 140*245*200mm |
| Origin | Mainland China |
| Rated Duty Cycle | 50% |
| Brand Name | SUNKKO |
| Rated Capacity | 1.5KVA |
| Max. Welding Thickness | 0.2mm |
| Spot welder voltage | 220V 110V |
| Spot welding current | 500A |
| Spot welder power | 1500W |
| Welding range | Stainless steel, iron, nickel and so on |
| Welding thickness range | 0.05-0.2mm |
| Product name | SUNKKO 737G spot welder |
| Welding method | Pressure type |
| Welding principle | Resistance welding |
| Drive form | Foot pedal control |
| Features | Double pulse precision spot welding machine |
| Feature 1 | Spot welder |
| Feature 2 | Spot welding |
| Feature 3 | Spot welding machine |
| Feature 4 | Pulse spot welder |
| Feature 5 | Battery spot welder |
| Feature 6 | 18650 spot welder |
Instock
There are no reviews yet.