Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 2.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 20 × 15 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| 3C | Certificate |
| Is Electric | lithium battery |
| Certification | 3C |
| Power | power-driven |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | About 25 minutes |
| Warning | no warning |
| Remote Distance | About 100 meters |
| Scale | 1:10 |
| Dimensions | 45x18x11cm |
| Model Number | 45cm super remote control car |
| Design | Dirt Bike |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, charger, Remote Controller, USB CABLE |
| Control Channels | 6 channels |
| Controller Mode | MODE1, MODE2 |
| Charging Voltage | 7.4V |
| Material | Plastic, ABS |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
| applicable population | unlimited |
| Packaging | color box |
| Applicable age | Teenagers (7-14 years old) |
| Remote control | handle |
Instock
There are no reviews yet.