Instock
| Weight | 0.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 20 × 20 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| Barcode | No |
| Certification | CE |
| Throttle servo | – |
| Steering servo | – |
| Power | – |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | 30 meter |
| Tire Track | – |
| Wheelbase | – |
| Warning | – |
| Remote Distance | 30 meter |
| Warranty | 3 month |
| Scale | 1:76 |
| Dimensions | 19.5cm |
| Torque | – |
| Model Number | RTR |
| Design | Cars |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, charger, Remote Controller, USB CABLE |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Mode | MODE2 |
| Charging Voltage | 3.7v |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, Plastic |
| Brand Name | FMS |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Features | REMOTE CONTROL |
| type | battery, Wireless remote control |
| Applicable population | Unlimited |
| Featured features | Ultra Mini Full Scale |
| packing | Color box |
| Ability Development 1 | Intellectual development |
| Ability Development 2 | Hands on and Brainstorming |
| Ability Development 3 | Hand eye coordination |
| Ability Development 4 | Other ability development |
| Ability Development 5 | Interactive toys |
| Ability Development 6 | Parent-child communication |
| Remote control method | Handle |
| proportion | 1: 76 |
| Applicable age | Youth (aged 15-35) |
Instock
There are no reviews yet.