Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.36 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 18 × 5 cm |
| Handle Style | Straight |
| Features | Mini |
| is_customized | Yes |
| Model Number | IWS-2820/IWS-3220 |
| Application | Crimping, Open barrel terminals and connectors |
| Type | Crimping Tools |
| Origin | Mainland China |
| Plier Style | European |
| Brand Name | IWISS |
| Material | Carbon Steel |
| DIY Supplies | ELECTRICAL |
| Manufacture | IWISS Tools |
| Country of origin | CN |
| Works for | typical JAM, Molex, JST, Tyco terminals and other U-barrel terminals |
| Length | 180mm |
| Tool Weight | 0.2kg |
| Ultra-precise crimper | ensures excellent and accurate crimps |
| Double-hinge mechanism | keeps the jaws parallel for a straight crimping engagement |
| IWS-2820 | 28-20AWG (0.08-0.5mm2) |
| IWS-3220 | 32-20AWG (0.03-0.5mm2) |
Instock
There are no reviews yet.