Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 21 × 10 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| CE | Certificate |
| Is Electric | lithium battery |
| Certification | CE |
| Throttle servo | S17E Servo |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | 80 minutes |
| Wheelbase | 56mm |
| Remote Distance | 50m |
| Dimensions | 100*53*53mm |
| Model Number | X43 |
| Design | Dirt Bike |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB CABLE |
| Control Channels | 8 CHANNELS |
| Controller Mode | MODE2 |
| Charging Voltage | 3.7V |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, Plastic, RUBBER |
| Brand Name | FLYCOLOR |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
| Battery specifications | 230mAh(Built-in battery) |
| proportion | 1:43 |
Instock
There are no reviews yet.