Instock
| Weight | 0.655 kg |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 20 × 10 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Usage | Home DIY |
| Power Source | AC |
| Nozzle Material | Aluminium |
| is_customized | Yes |
| Rated Voltage | 100-240V |
| Model Number | mc810yellow |
| Brand Name | MONVICT |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE, RoHS |
| Fast heating &larger trigger | This is a full-size, high-power hot glue gun capable of reaching the preset temperature in approximately 3 minutes. It features a larger trigger design to facilitate easy glue squeezing, addressing the issue of hand fatigue during prolonged use. |
| Dripless & Safe to Use | Internal low-pressure protection is included for the hot glue gun. The replaceable heat-resistant copper nozzle and non-drip glue structure ensure organized work and safety. It is equipped with an anti-touch switch to prevent accidental activation of the hot melt glue gun. |
| Widely Used | This kit includes a cordless glue gun, 10 glue sticks measuring 0.43'x6', and a user manual (Battery NOT included). It can cater to various adhesive requirements, such as quick repairs, Father's Day gifts, handicrafts, and art projects. It is compatible with a wide range of materials, including paper, cotton, plastic, and fabric. A friendly reminder: for better preservation of the glue gun and battery, please remove the battery after each use. |
Instock
There are no reviews yet.