Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 26 × 23 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| CE | Certificate |
| Is Electric | lithium battery |
| Certification | CE |
| Power | 7.4V 1500mah lithium-ion battery |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | 15-18min |
| Scale | 1:16 |
| Model Number | 16101pro /16102 Pro |
| Design | Cars |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB CABLE |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Mode | MODE2 |
| Charging Voltage | 6.5 V |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, Plastic, RUBBER, ABS |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y, 6-12y |
| Color | Red /Green/Blue/Orange |
| Speed | Above 70KM/H |
| Charging Time | 180-210 Min |
| Remote Control Battery | "AA "*3 (sold separately) |
| Feature1 | 1:16 Scale RC Cars |
| Feature2 | High-Speed RC Drift Cars |
| Feature3 | 4WD Brushless Off-road Vehicle |
| Feature4 | 2.4Ghz Remote Control |
Instock
There are no reviews yet.