Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1.6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 18 × 24 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| Certification | CE |
| Throttle servo | as description |
| Steering servo | as description |
| Power | Built-in rechargeable battery |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | 20-30mins |
| Tire Track | as description |
| Wheelbase | as description |
| Warning | Other |
| Remote Distance | Abouut 100meters |
| Warranty | 30 days |
| Scale | 1:12 |
| Dimensions | About 32*15.5*19.5 cm |
| Torque | as description |
| Model Number | WPL MN-99S D90 MN99S |
| Design | Dirt Bike |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB CABLE |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Mode | MODE1 |
| Charging Voltage | 7.4V (not including) |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, Plastic |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
Instock
There are no reviews yet.