Instock
| Weight | 1.45 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 10 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Type Number | 2015152202014972 |
| CE | Type |
| Is Electric | lithium battery |
| Barcode | No |
| Certification | CE |
| Throttle servo | / |
| Power | battery |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | 30 minutes |
| Tire Track | / |
| Wheelbase | 10-20cm |
| Warning | Please accompany children play together, develop intelligence |
| Remote Distance | About 30-50 meters |
| Warranty | / |
| Scale | 1:12 |
| Dimensions | 35*20*18cm |
| Torque | 10-20cm |
| Model Number | RC01 |
| Design | Cars |
| Package Includes | Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB CABLE |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Mode | MODE1, MODE2 |
| Charging Voltage | 110V-240V |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, RESIN, Plastic, latex, ABS |
| Brand Name | Dreams Gift |
| Recommend Age | 14+y, 3-6Y, 6-12y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features: | Shock Resistant, Model, Slot, Diecast |
| remote control battery: | 2*AA battery(do not included) |
| rc car | Electric RC Car radio control, Truck |
| Steering servo: | 2.4GHz RC Car |
Instock
There are no reviews yet.