Instock
| Weight | 0.51 kg |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 20 × 19 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Equipped with Aerosol Spray System/Equipment Capacity | NO |
| Is Electric | lithium battery |
| Anti-wind Ability | No |
| Drone Weight | 189g |
| Takeoff Weight | 189g |
| Transit Time (Days) | 1200m |
| Video Capture Resolution | 720P HD, 4K UHD |
| CE | Certificate |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate, expert |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | Fixed Camera Mount, 3-axis Gimbal, other |
| Barcode | Yes |
| Certification | CE |
| Model Number | L500 pro |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | 10~20 |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Battery | 500mah |
| Motor | Brushless Motor |
| Plugs Type | USB |
| Warning | 14+ |
| Warranty | NO |
| Charging Time | 120min |
| Charging Voltage | 3.7V |
| Power Source | Electric |
| Dimensions | 14*16*5.5CM |
| Remote Distance | 1200m |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, charger, Remote Controller, Camera, USB CABLE |
| Material | Metal, Plastic |
| Brand Name | PYLRC |
| Type | HELICOPTER |
| Features | App-Controlled, Auto Return, Follow Me, FPV Capable, GPS, Integrated Camera, Obstacle Avoidance, Wi-Fi, other |
| Aerial Photography | Yes |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
| Model1 | L500 PRO |
| Model2 | l500 pro2 |
| Model3 | toys |
Instock
There are no reviews yet.