Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.446 kg |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 19 × 8 cm |
| Equipped with Aerosol Spray System/Equipment Capacity | none |
| Is Electric | lithium battery |
| Anti-wind Ability | YES |
| Drone Weight | 145G |
| Takeoff Weight | 10g |
| Transit Time (Days) | none |
| Video Capture Resolution | 720P HD, 480P SD |
| CE | Certificate |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate, expert |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | other |
| Barcode | No |
| Certification | CE |
| Model Number | LS-S1S |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | 10~20 |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Battery | 1800mah |
| Motor | Brushless Motor |
| Plugs Type | USB |
| Warning | 14+ |
| Warranty | none |
| Charging Time | 60min |
| Charging Voltage | 3.7V |
| Power Source | Electric |
| Dimensions | 29*23*7 |
| Remote Distance | 100m |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, charger, Remote Controller |
| Material | Metal, Plastic |
| Brand Name | Teranty |
| Type | HELICOPTER |
| Features | Obstacle Avoidance, Wi-Fi |
| Aerial Photography | Yes |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
| model1 | LS-S1S |
| model2 | S1S |
| model3 | Drone |
| model4 | FPV |
| model5 | RC Drone |
Instock
There are no reviews yet.