Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.74 kg |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 30 × 30 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | Nickel battery |
| Anti-wind Ability | 1 |
| Drone Weight | 300g |
| Takeoff Weight | 40g |
| Transit Time (Days) | 500M |
| Video Capture Resolution | 720P HD |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate, expert |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Certification | CE |
| Model Number | C127, PD-100 Black Hornet |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | 10~20 |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Battery | AA*4 ( not included) |
| Plugs Type | USB |
| Warranty | 30day |
| Charging Time | about 40 minutes |
| Charging Voltage | 3.7V |
| Power Source | Electric |
| Dimensions | 23.8x23x7cm |
| Remote Distance | about 100 meters |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, Camera, USB CABLE |
| Material | Metal, Plastic |
| Type | HELICOPTER |
| Features | App-Controlled, Integrated Camera, Wi-Fi |
| Aerial Photography | Yes |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
Instock
There are no reviews yet.