Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 17 × 7 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| Equipped with Aerosol Spray System/Equipment Capacity | none |
| Anti-wind Ability | 3-level |
| Drone Weight | 120g |
| Takeoff Weight | 120g |
| Type Number | V37 |
| Transit Time (Days) | 100m |
| Video Capture Resolution | 6K UHD |
| CE | Type |
| Operator Skill Level | Beginner |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | Fixed Camera Mount |
| Barcode | No |
| Certification | CE |
| Model Number | V37 |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | 10~20 |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Battery | 3*AAA |
| Motor | Brush Motor |
| Plugs Type | USB |
| Warning | none |
| Warranty | Factory Warranty |
| Charging Time | 60 mins |
| Charging Voltage | 3.7V 400mAh |
| Power Source | Electric |
| Dimensions | 11*11*4cm |
| Remote Distance | 100m |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, charger, Remote Controller, Camera |
| Material | Metal, Plastic |
| Aerial Photography | Yes |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y, 6-12y |
| Type | HELICOPTER |
| Features | App-Controlled, Integrated Camera, Wi-Fi |
Instock
There are no reviews yet.