Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1.6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 20 × 10 cm |
| Is Electric | lithium battery |
| Anti-wind Ability | / |
| Drone Weight | 345g |
| Takeoff Weight | 345g |
| Transit Time (Days) | / |
| Video Capture Resolution | other |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate, expert |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | other |
| Barcode | Yes |
| Certification | CE |
| Model Number | GOOSKY-S2 |
| Controller Mode | MODE1, MODE2 |
| Flight Time | 10~20 |
| Control Channels | 6 channels |
| Controller Battery | 2800mAh 3.7V |
| Motor | Brushless Motor |
| Charging Time | 20mins |
| Charging Voltage | / |
| Power Source | Electric |
| Dimensions | 436*144*76mm |
| Remote Distance | 800m |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box |
| Material | Metal, Plastic |
| Aerial Photography | No |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
| Type | HELICOPTER |
| Features | other |
| helicopter | GOOSKY |
| RTF | S2 |
| BNF | RC |
Instock
There are no reviews yet.