Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 1 × 1 cm |
| Anti-wind Ability | <10km/h |
| Drone Weight | about 33g |
| Takeoff Weight | about 60g |
| Transit Time (Days) | About 80 metrts |
| Certificate Number | SPF20033780 |
| Video Capture Resolution | 1080p FHD, 720P HD, 2K QHD |
| CE | Certificate |
| Operator Skill Level | Beginner |
| Barcode | No |
| Certification | CE |
| Model Number | 4D-V9 |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | 10~20 |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Battery | 3 x 1.5 AAA Battery (not included) |
| Motor | Brush Motor |
| Plugs Type | USB |
| Warning | as descriptions show |
| Warranty | 15 days |
| Charging Time | About 40 minutes |
| Charging Voltage | 3.7V |
| Power Source | Electric |
| Remote Distance | About 80 metrts |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, charger, Remote Controller, Camera, USB CABLE |
| Material | Plastic |
| Brand Name | 4DRC |
| 4DRC Model | V8 |
| Aerial Photography | Yes |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
| Type | HELICOPTER |
| Features | App-Controlled |
Instock
There are no reviews yet.