Instock
| Weight | 0.25 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 6 × 4 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Dial Window Material Type | Sapphire Crystal |
| Band length[mm] | 260MM |
| Band width[mm] | 22MM |
| Voice assistant built-in | YES |
| Bluetooth-compatible Version | 5.2 |
| Metrics measured | Heart Rate Monitor, other, Blood Oxygen Monitor, Sleep Monitor, Blood Pressure Monitor, Body Temperature Monitor |
| Activity Tracked | other, Steps Tracker, Distance Tracker, Calorie Tracker, Activity Tracker |
| Touch Screen | YES |
| Category | Smart Watches |
| App name | Hband |
| Screen Material | AMOLED |
| CPU Model | High precision measurement |
| Model | Nursing grade smartwatch |
| APP Download Available | No |
| Battery Detachable | No |
| CPU Manufacturer | MediaTek |
| Movement Type | Electronic |
| Style | Healthy |
| Application Age Group | ADULT |
| Screen Shape | Round |
| Waterproof Grade | Professional Waterproof |
| SIM Card Available | No |
| Mechanism | Yes |
| Multiple Dials | Yes |
| GPS | GPS Via Smartphone |
| Network Mode | None |
| Rear Camera | None |
| ROM | 128MB |
| System | Android Wear, Proprietary OS, Android OS, IOS, None, Wear OS, Color OS, HarmonyOS, FreeRTOS, Wacth OS, Zepp OS, DuWear, Tizen OS |
| Type | On Wrist |
| Compatibility | All Compatible |
| Language | English, Russian, Spanish, POLISH, Portuguese, Italian, French, german, Korean, japanese |
| Function | Shock Resistant, Passometer, fitness tracker, sleep tracker, Mood Tracker, Message Reminder, Call Reminder, Answer Call, Dial Call, REMOTE CONTROL, Push Message, Altitude Meter, Big Three Needles, 24 hour instruction, Chronograph, Alarm Clock, Small Second, World Time, Calorie Counter, Permanent Calendar, Multiple Time Zone, GMT Two Places, Speed Measurement, Month, Attemper, Heart Rate Tracker, Interactive Music, Calendar, Countdown, Calculators |
| Brand Name | GUHUAVMI, GUHUAVMI |
| Battery Life | 7 days, 7 days |
| Display Size | 1.43-inch full touch screen, 1.43-inch high-resolution |
| RAM | 128MB |
| Battery Capacity(mAh) | 300-450mah, 380hAm |
| Resolution | 466*466 AMOLED |
| Origin | Mainland China, Mainland China |
| Band Detachable | Yes |
| Certification | CE, FCC, RoHS, CEC |
| Accessory Type | Watch, charging cable, instruction manual, packing box |
| WIFI | No |
| Waterpfoof Level | IP68 |
| Special Features 1 | Wireless |
| Special Features 2 | independent accurate blood oxygen |
| Special Features 3 | body temperature |
| Special Features 4 | electrocardiogram |
| Special Features 5 | respiratory rate |
| Special Features 6 | Five organ health management |
| Special Features 7 | blood pressure |
| Special Features 8 | heart rate |
| Special Features 9 | blood oxygen |
| Al Intelligent diagnosis | health monitoring |
| remote relatives and friends care | Home sharing real-time data |
| Exercise function | counting stepscaloriesdistance |
| multiple exercise modes | Remote |
| Health functions such as heart rate | blood pressure monitoring |
| Screen Type | 466*466 AMOLED HD Sapphire Glass |
| BLuetooth | 5.2 BLE (low power consumption) |
| Battery Capcaity | 380 mAh high-density polymer lithium battery |
| Charging Type | Magnetic charging |
| Charging Time | About 3-4H |
| Endurance Time | Use for 10-15 days and stand by for 30-40 days |
| Manipulation Mode | Full screen touch control, mobile APP control |
| For Android | For IOS |
| For XIAOMI | For HUAWEI |
| Nursing Grade | precise |
| ECG electrocardiogram | Micro physical examination function |
| HRV detection | Fatigue testing |
| Body fat BMI measurement | Mei Tuo Function |
| SOS emergency call function | blood pressure monitoring |
| Women's Health (Menstrual Tracking) | 24-hour scientific sleep |
| Full screen touch control | Mobile APP control |
| 2025 New Uric Acid | ECG+PPG Clock SmartWatches |
| Accurate measurement Blood Fat Blood Pressure Body Analysis Smart Watch | Accurate measurement |
Instock
There are no reviews yet.