Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 7.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 20 × 20 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Battery/Cell Classification | Lithium Iron Phosphate, LiFePO4 |
| Capacity(Ah) | 24 |
| Model Number | BLUETTI PS54 |
| Wattage | 700W |
| Brand Name | BLUETTI |
| Plug Type | US PLUG |
| Origin | Mainland China |
| Capacity | 537Wh |
| Type | LiFePO4 (Lithium Iron Phosphate) |
| Life Cycles | 2000+ Cycles to 80% Original Capacity |
| Shelf-life | Recharge to 80% Every 3-6 Months |
| Management System | MPPT Controller, BMS, etc. |
| AC Outputs | 700W In Total |
| Inverter Type | Pure Sine Wave |
| 1*Wireless Charging Pad | 1 x 15W Max. |
| Weight | 16.5 lbs (7.5Kg) |
| Dimensions (LxWxD) | 10.94 x 7.87 x 7.79in (27.8 x 20 x 19.8cm) |
| Warranty | 24 Months (Enter to learn more about BLUETTI warranty policy) |
Instock
There are no reviews yet.